Prelazak na dohranu – koji princip odabrati?

dohranu

Jedno od čestih pitanja novopečenih majki jest kada je pravo vrijeme za dohranu. Najnovije preporuke su da dijete prvih 6 mjeseci života isključivo doji nakon čega se može započeti s dohranom. Sasvim je prirodno da se ovaj period isključivog dojenja malo i produlji ako dijete napreduje na majčinom mlijeku.

Pravo vrijeme za dohranu

Nakon 6 mjeseci majke većinom počinju uvoditi krutu hranu. Dosadašnja pedijatrijska praksa savjetovala je uvođenje kašica s namirnicama prema kalendaru dohrane. Međutim, s napretkom istraživanja mijenjao se poredak namirnica u kalendaru, ali i sam princip uvođenja dohrane. Najnovije preporuke WHO (Svjetske zdravstvene organizacije) pri odabiru namirnica ističu princip sezonskog i lokalnog kao vodilju umjesto slijepog praćenja kalendara dohrane. O čemu se točno radi?

Iako nije najnovija metoda, princip „beba- vođa dohrane“ još se uvijek nije proširio među roditeljima. Pretpostavljam da je uzrok tome nepovjerenje prema ovoj metodi, odnosno sigurnost pronalaze u već prokušanim principima. Pogotovo ako uzmemo u obzir da će novopečeni roditelji bez prethodnog iskustva radije igrati na sigurno i prilikom prelaska na krutu hranu uvesti prvo kašice. Ne želimo osuditi nijedan pristup već nudimo i druge opcije koje su više prilagođene djetetovim afinitetima, ali i razvojnim potrebama.

Što je to „beba- vođa dohrane“?

„Beba- vođa dohrane“ temelji se na tome da se kašice u potpunosti preskoče i odmah se prelazi na krutu hranu. Ova metoda savjetuje da se djetetu ponudi kruta hrana u cjelovitom obliku, odnosno, bez usitnjavanja ili miksanja. Porcije nisu unaprijed izmjerene već se prepušta djetetu da samostalno odredi granicu sitosti. Na ovaj način dijete ima priliku proučavati hranu koju jede, koristiti prstiće ili pribor za jelo i, što je vrlo važno, žvakati.

Kašice, s druge strane, olakšavaju roditeljima proces prelaska na dohranu utoliko što je jednostavnije, brže i urednije hraniti dijete na ovaj način. Možemo reći i da je „sigurniji“ jer roditelj ima potpunu kontrolu nad unosom hrane. Međutim, ovim principom zaobilazi se važan razvojni aspekt, a to je žvakanje. Također, unaprijed određene količine predviđene da dijete mora pojesti potencijalna su opasnost od djetetova prejedanja.

Možete pronaći i „zlatnu sredinu“

Prema osobnom iskustvu, sve preporuke na koje ćete naići, bilo na internetskim stranicama ili usmeno od iskusnijih majki, treba prilagoditi svojem djetetu i njegovim potrebama kao i obiteljskim okolnostima. Smatram da se nije potrebno držati isključivo jednog principa i ne odstupati ni milimetra bez obzira na trenutnu situaciju. Svaki dan je za sebe, ponekad savršen, češće nepredviđen, pa nije loše da i mi kao roditelji budemo prilagodljivi. Bit će lakše i nama i djeci.

Prednosti kada dijete samostalno jede

Mogu li se dva principa (kašice i kruta hrana) nadopunjavati? Smatram da mogu. Prednost bih svakako dala „bebi- vođe dohrane“ iz nekoliko razloga. Prije svega, ne dovodi nas u napast da kupimo gotove kašice koje postoje „zlu ne trebalo“. Dakle, dijete jede isključivo sezonsku i svježe pripremljenu hranu. Na ovaj se način djetetova prehrana ne razlikuje mnogo od ostatka obitelji. Odabrat ćete jednu namirnicu s kojom ćete započeti dohranu i postupno uvoditi nove. Hoće li to prvo biti voće ili povrće, ovisi o vama i o trenutnoj sezoni. Međutim, ono što je još važnije jest da se tijekom procesa uvođenja dohrane osluškuju djetetove potrebe i daje mu se sloboda u razvoju. Da budem jasnija, dijete ima pristup krutoj hrani, dakle hrani u prirodnom obliku. To mu daje nekoliko mogućnosti: da hranu opipa prstima, uhvati, prinese ustima ili pomiriše što je neopisivo važno za kognitivan i motorički razvoj istovremeno. Ovdje možemo princip „beba- vođa dohrane“ malo prilagoditi na način da ćemo velike komade hrane usitniti nožem (ali ne i miksati) na manje komade što će biti sigurnije za žvakanje. Važno je da hrana ostane u komadićima jer žvakanjem djeca razvijaju čeljusne mišiće koji su dijelom odgovorni za razvoj govora.

Iako će u početku dijete koristiti prstiće, važno je i da im s vremenom ponudite pribor za jelo jer će time lakše svladati koordinaciju od ruke do usta. Sve je to dio kognitivnog i motoričkog razvoja koji je zapravo prirodan proces kroz koji dijete mora proći da bi ostvarilo svoje potencijale.

Zašto je važno očuvati djetetov refleks sitosti?

Nadalje, dijete će pojesti onoliko koliko mu je dovoljno da bude sito. Zašto je to važno? Istraživanja su pokazala da djeca koju hrane roditelji i obično imaju unaprijed pripremljenu količinu hrane za koju se očekuje da mogu pojesti, tada roditelji hrane dijete žličicom sve do posljednje mrvice što može potencijalno biti opasno. Djeca, naime, imaju prirodni refleks koji im daje do znanja kada su siti. Ako roditelji inzistiraju na tome da dijete pojede sve što je u zdjelici, tada se ovaj refleks automatski gubi što kasnije može dovesti do pretilosti djece.

Iznimke potvrđuju pravilo

Ono što želim istaknuti, a spomenula sam još na početku, jest da kašice nisu zabranjene već iznimke od pravila. To znači da ako ste u situacije da ćete izbivati iz kuće i nećete moći pripremiti svježi obrok, tada su kašice sasvim logičan izbor. No i tada nastojte da to budu svježe pripremljene namirnice u čvrsto zatvorenoj posudi koju možete ugrijati i u vrućoj vodi. Također, kada započnete dohranu, ne očekujte da će dijete s radošću prihvatiti novu hranu. Pripremite se na lica koja s gadljivošću odbijaju ono što ste im s tolikom radošću i iščekivanjem pripremili. Majčino je mlijeko najslađa hrana! Ipak, savjetujem da budete uporni i redovito nudite hranu koja je zdrava i potrebna vašem djetetu. Ustrajnost se isplati.

Uvijek na oprezu!

U konačnici, očekujte mnogo nereda, još više smijeha, a najviše zadovoljstvo svoga djeteta. Prilagodite se svom malenom individualcu i uvijek budite na oprezu. Dok hranite dijete budite mu u blizini i nadzirite ono što radi. Sigurnost nam je uvijek na prvome mjestu!


Livija Rogulj – Žena vrsna
Foto: Pixabay

Print Friendly, PDF & Email
Livija Rogulj

Supruga i majka šestero djece, uživa u životu u prirodi i od prirode. Radosno uređuje životna blaga za Medju nama i istražuje jezična bogatstva. Zahvalna na Božjim talentima i milostima koje može prepoznati u svim životnim područjima.