Mala kućna ljekarna za djecu – što bi trebala sadržavati

mala kućna ljekarna za djecu

U osnovnu opremu za bebe i stariju djecu trebalo bi uključiti i određene lijekove koje možemo svrstati kao dio prve pomoći u slučaju blažih bolesti ili simptoma. Odmah želimo naglasiti da sve navedene lijekove treba koristiti s oprezom, a ako nemate prethodnog iskustva, obavezno se konzultirajte s pedijatrom, liječnikom ili ljekarnikom.

Čuvanje i doziranje lijekova

Posebnu pozornost treba obratiti na mjesto na kojem čuvamo lijekove. Sve što imate u svojoj maloj kućnoj ljekarni trebate čuvati u zaključanom ormariću ili sanitetskoj torbici izvan dohvata djece. Lijekovi moraju biti zaštićeni od topline, vlage ili izvora svjetlosti. Svako nekoliko mjeseci provjerite rokove trajanja na svakoj kutiji da biste bili sigurni da su lijekovi valjani. Obavezno pročitajte upute o lijeku koje dobijete u kutiji i poštujte propisane doze. Također, obratite pozornost na moguće nuspojave te pratite dijete ako mu prvi put dajete novi lijek.

Kućna ljekarna – lijekovi i osnovna oprema

Toplomjer

Na tržištu postoji nekoliko vrsta toplomjera: digitalni toplomjer, toplomjer za uho, beskontaktni toplomjer, toplomjer za čelo ili pod pazuhom. Oko odabira se savjetujte s pedijatrom ili drugim majkama s iskustvom. Ljekarnik vas također može informirati o prednostima i nedostacima svakog toplomjera i, naravno, o cijenama.

Sirupi protiv temperature i boli

Lijekovi protiv boli nazivaju se analgetici. Oni se također mogu koristiti i za snižavanje temperature. Preporučeni analgetici su paracetamol i ibuprofen. Doza oba lijeka ovisi o djetetovoj težini i dobi. Ibuprofen ima jači analgetski učinak od paracetamola pa se ne preporučuje davati djeci ispod 3 mjeseca. Osim u obliku sirupa, ovi se lijekovi mogu manjoj djeci davati i rektalno u obliku tzv. „čepića“. Da biste bili sigurni kada i kako primijeniti pojedini lijek, savjetujte se s pedijatrom ili ljekarnikom čak i u slučaju laganije prehlade.

Rehidracijski pripravak

Koristi se u slučajevima dehidracije uzrokovane proljevom i povraćanjem. Jedan od najvećih problema pri korištenju oralnih rehidracijskih soli (otopina) jest odbijanje njihove konzumacije zbog neprivlačnog okusa. Zbog toga roditelji često dodaju šećer, čaj ili sok u otopinu što se u ni u kojem slučaju ne preporučuje jer se tako znatno mijenja sastav otopine, a time i njezin mehanizam djelovanja. Stoga imate na izbor otopine s različitim okusima. Važno je naglasiti da se ovaj pripravak koristi isključivo za djecu koja se hrani krutom hranom dok se za dojenčad preporučuje nastaviti sa što češćim dojenjem.

Probiotik

Probiotici za djecu, za razliku od probiotika za odrasle, sadrže manje koncentracije mikroorganizama i to drukčijih sojeva. Dječji se probiotici mogu naći u obliku tekućina, bombona, čokoladica ili pripravaka koji se mogu umiješati u hranu (koja je isključivo na sobnoj temperaturi jer vrućina uništava bakterije). Postoje probiotici koji se koriste kod novorođenčadi zbog jakih grčeva ili probavnih tegoba te pomažu pri razgradnji majčinoga mlijeka. Savjetujemo da se konzultirate s pedijatrom u vezi primjene i vrste ovih probiotika. Postoje probiotici koji se koriste paralelno s antibioticima. S obzirom na to da neki antibiotici uništavaju „dobre” bakterije, probiotici mogu poslužiti kao zaštita crijevne flore. Obavezno se savjetujte s liječnikom o načinu paralelne primjene probiotika i antibiotika.

Fiziološka otopina

Fiziološka otopina je sterilna mješavina soli i vode. Poznata je i kao otopina koja smiruje i ne nagriza tjelesna područja na koja se nanosi. Koristi se za ispiranje nosa (ublažavanje simptoma alergije i prehlade), čišćenje otvorenih rana i za ostale svrhe. Slana otopina vraća nosu vlagu i zaustavlja upalu sluznice (poznata je i kao aqua maris).

Antiseptik

Antiseptik u obliku spreja primjenjiv za sve vrste rana i sluznica, a može se koristiti od najranije dobi. Postoji i u obliku gela za akutne rane i opekline 1. i 2. stupnja, a može se primijeniti i u djece starije od jedne godine. Svrha antiseptika jest zaštititi ranu od infekcije, potaknuti cijeljenje i utjecati na stvaranje manje upadljiva ožiljka.

Antibiotski prašak

Koristi se za liječenje manjih površinskih rana koje vlaže. Važno je naglasiti da prašak nije primjenjiv kod većih povreda koje se tretiraju na drugačiji način. Ovaj se prašak često preporučuje za njegu pupka kod novorođenčadi. Prije odabira farmaceutske marke raspitajte se kod ljekarnika o primjeni i ograničenjima.

Antibiotske kapi za uho

Kapi za uho djeluju protuupalno i lokalno anestetski. Ublažavaju upalnu reakciju, uklanjaju osjet boli koji često prati upalni proces te osjećaj probadanja i stezanja. Ovdje moramo naglasiti da upala uha može biti ozbiljan zdravstveni problem, stoga prije bilo kakvog tretmana posjetite pedijatra koji će detaljno pregledati dijete i dati vam adekvatan savjet. Djeci koja imaju krvav ili gnojan iscjedak iz uha ne smijete kapati bilo kakve kapi bez odobrenja pedijatra. Kapi se izdahu na recept, a nakon korištenja se moraju baciti u medicinski otpad jer se u pripravku mogu s vremenom stvoriti štetne bakterije.

Gel za desni

Koristi se kao lijek za ublažavanje tegoba tijekom nicanja mliječnih zubi, bilo da se radi o iritaciji zubnog mesa, upali ili boli. Postoji određen rizik od alergijske reakcije, stoga se savjetujte s liječnikom ili ljekarnikom o primjeni ove vrste gela. Za teže upale desni postoje sprejevi na bazi hijaluronske kiseline koja zbog svog protuupalnog djelovanja omogućava regeneraciju tkiva i umanjuje otekline.

Krema u slučaju uboda kukaca

Ugrize kukaca moguće je spriječiti korištenjem repelenta koji ih odbijaju. No ugrizi mogu biti izuzetno opasni jer mogu uzrokovati anafilaktičku reakciju (ozbiljnu alergijsku reakciju) kod osjetljivije djece. U slučaju burne reakcije potrebno je odmah potražiti liječničku pomoć. Djeca koja nisu alergična na ubode vjerojatno će osjetiti neugodan svrbež, otok ili crvenilo koji se mogu ublažiti kremom koja sadrži antihistaminike. Ako smatrate da je potrebno, možete se raspitati i o kremama koje ublažuju blaže oblike dermatoze. Pažljivo pročitajte upute o primjenjivosti lijeka ovisno o djetetovoj dobi.

Lijekovi protiv alergije

Ovo je skupina lijekova samo za stariju djecu i odrasle. Raspitajte se kod obiteljskog liječnika ili ljekarnika o primjeni i doziranju. Ako znate da je dijete sklono jačoj alergijskoj reakciji, nije loše imati jedan ovakav lijek koji se može kupiti i bez recepta.

U kućnoj ljekarni dobro je imati i nekoliko paketića sterilnih gaza i flastera različitih veličina.

Oprez!

Među najkorištenijim lijekovima u kućnoj ljekarni postoje oni koje ni u kojem slučaju ne smijete davati djeci. Neki od njih su Aspirin, Andol i Cardiopirin, lijekovi na bazi acetilsalicilne kiseline. Mogu uzrokovati vrlo opasno oštećenje mozga. Opasnost prijeti i od lijekova kao što su Voltaren koji pripada antireumaticima te Apaurin ili Normabel koji pripadaju skupini benzodiazepina, a služe za liječenje anksioznih stanja. U posljednje vrijeme izbjegavaju se i sirup protiv kašlja te se savjetuje prirodno liječenje.

Zapamtite! Lijekovi moraju biti primjereni dječjoj dobi i doziranju ovisno o kilaži. Prije primjene bilo kojih od navedenih lijekova za djecu, savjetujte se s pedijatrom, obiteljskim liječnikom ili ljekarnikom.


Livija Rogulj – Žena vrsna
Stručna recenzija: mag. pharm. Ana Odak
Foto: Myriam ZillesPixabay

Print Friendly, PDF & Email
Livija Rogulj

Supruga i majka šestero djece, uživa u životu u prirodi i od prirode. Radosno uređuje životna blaga za Medju nama i istražuje jezična bogatstva. Zahvalna na Božjim talentima i milostima koje može prepoznati u svim životnim područjima.