
Lijepo vrijeme je vrijeme za odlazak u prirodu, druženja, igre i zabave. Kako se budimo mi, budi se i priroda. S djecom u prirodi treba biti jako oprezan. Komarci, ose i pčele samo su neki od insekata koji nam mogu pokvariti cijeli dan boravka u prirodi, zato je važno znati kako se što bolje zaštiti.
Ubodi komaraca
U našim krajevima ubodi komaraca nisu opasni, dok u drugim zemljama prenose opasne bolesti (malariju, žutu groznicu, zika virus). Unatoč tome što su komarci na našem području bezopasni, dobro je djecu poštedjeti njihovog uboda.
Najbolju zaštitu protiv komaraca pružaju nam repelenti, s tim da se za djecu preporučuju oni s manje od 10% DEET-a ili repelenti na prirodnoj bazi. Ne morate repelente prskati izravno na dječju kožu. Dovoljno je dijete obući u tanku svijetlu odjeću dugih rukava i staviti repelente preko odjeće.
Preko dječjeg krevetića postavite mrežu za zaštitu od insekata. Ako na prozoru nemate zaštitu protiv insekata, obavezno ga zatvorite prije spavanja.
Izbjegavajte odlaske na vlažna mjesta – zaostale lokve, neispravne slivnike, slabo zatvorene septičke jame, bočate vode, igračke ispred kuće u kojima se nakuplja voda – jer su to mjesta gdje se komarci skupljanju. Svaka nakupina vode koja stoji 7 dana i dulje predstavlja mjesto za razvoj komaraca.
Ubodi pčela, osa i stršljena
Za razliku od komaraca, nemamo repelente kojima bi se mogli zaštiti od uboda osa, pčela i stršljena. Jedina zaštita je korištenje preventivnih mjera kao što su izbjegavanje nanošenja parfema, izbjegavanje korištenja zaslađenih sokova i voća u prirodi.
U slučaju da Vas ili Vaše dijete ubode pčela ili osa preporučuje se staviti hladni oblog ili led na mjesto uboda. Pčela pri ubodu ostavlja žalac pa ga je potrebno što prije izvaditi. Dobro je dati i antihistaminik zbog svrbeža te nanijeti kortikosteroidnu kremu da bi se smanjila oteklina i upala. Ako je dijete alergično, potrebna je hitna medicinska pomoć.
Vedrana Marić – Žena vrsna
Foto: Pixabay