Menopauza – kako biti sretna i zdrava u tome periodu života

menopauza

Ako poradite na tome da budete sretne i zdrave za vrijeme menopauze, shvatit ćete da menopauza nije toliko grozna kao što ste je zamišljale ili kako su vam o njoj pričali. Mnogo toga ovisi o stilu života – kako se hranite, koliko spavate, posvećujete li vrijeme tjelesnoj aktivnosti…

Mnoge žene žale kada prijeđu četrdesetu, a posebno kada iskuse prve simptome menopauze. Riječ je o prirodnom procesu koji prolazi svaka žena. On ne mora biti traumatičan. Naša očekivanja o menopauzi uglavnom su uvjetovana mnogim predrasudama i preuveličavanjima koje slušamo tijekom života. Istina je da menopauza nosi određene nelagodnosti, uspone i padove. No, ne mora biti čista agonija.

Pokušajte smanjiti očekivanja na minimum i razmišljati o tome da je iskustvo menopauze svake žene jedinstveno, baš kao što je i ona sama.

Donosimo vam nekoliko savjeta kako možete održati zdravlje i ostati sretne za vrijeme menopauze. Savjeti su jednostavni i učinkoviti. Ako već i jeste u menopauzi, još uvijek nije prekasno primijeniti ih u svakodnevici tako poboljšati kvalitetu života.

Što je zapravo menopauza?

Menopauza je faza koja započinje postupnim gašenjem menstrualnog ciklusa. Može se pojaviti u različitim godinama starosti kod žena, ali je najčešća oko 45. godine. Proces ulaska u menopauzu obično traje godinu dana, iako duljina samog procesa može varirati. On može započeti bez izrazitih simptoma. U tom slučaju, prestat će vam menstrualni ciklus i neće biti previše strke i zbrke.

Ipak, najčešće su prisutni sljedeći simptomi:

  • nepravilnosti i promjene u menstrualnom ciklusu dok u potpunosti ne izostane krvarenje
  • valunge (valovi vrućine) uzrokovane smanjenim lučenjem estrogena
  • pojačano znojenje, posebice tijekom noći
  • isušenost kože i područja rodnice jer tijelo ne luči dovoljno kolagena
  • emocionalne promjene – sniženo raspoloženje, prisutnost tjeskobe i/ili otežano održavanje koncentracije uslijed znatno smanjene razine estrogena

Što možete napraviti da bi proces ulaska u menopauzu bio što ugodniji?

1. Uvedite dnevnu rutinu vježbanja i ne preskačite je

Redovito vježbanje prvi je u nizu savjeta kako biti sretna i zdrava za vrijeme menopauze. Tjelovježba poboljšava cjelokupno zdravstveno stanje pa time olakšava i prijelaz u menopauzu. Za vrijeme ove faze mnoge tjelesne funkcije opadaju, ali ih vježbanje lako i prirodno ponovno aktivira.

Također, kada vježbate navodite tijelo da preuzme kontrolu nad hormonima što, između ostalog, sprječava nakupljanje masnoće. Umanjivanje nakupina masnih stanica smanjuje rizik od koronarnih srčanih bolesti (npr. infarkta) te prekomjernog dobivanja na težini.

Vježbanje potiče lučenje hormona endorfina koji potiče osjećaj zadovoljstva i spriječava napadaje tjeskobe. Ako vam do sada navedeni razlozi nisu dovoljni, vježbanje pomaže u borbi protiv depresivnosti upravo zbog lučenja endorfina kojeg smo netom ranije spomenuli. Krenite malim koracima, šetajte pola sata barem tri dana u tjednu.

2. Spavajte dovoljno

Odmaranje osam sati preko noći omogućit će vam energiju potrebnu za tjelesnu aktivnost spomenutu u prvoj točci. Kada spavate, tijelo se regenerira i priprema za nove izazove.

Ako spavate premalo, povećava se razina kortizola, što može rezultirati:

  • upalom
  • zaboravljivošću
  • prekomjernim dobivanjem na težini
  • izraženim osjećajem gladi

3. Izbjegavajte stres i izbacujte iz sebe već nagomilani stres

Da biste bile zdrave i sretne tijekom menopauze, pokušajte sve raditi polako. Uživajte u vremenu koje ulažete u svaku aktivnost koju radite i zaboravite na brige.

U dnevnu rutinu uključite vrijeme za odmor, disanje ili vježbe koje će vam pomoći da ostanete smirene. Nastojte uravnotežiti tijelo i um što će vam pomoći da ostanete što zdravije za vrijeme menopauze.

Bilo bi dobro prepoznati što vam uzrokuje stres. Pokušajte osmisliti načine kako izbjeći ili barem steći veću kontrolu nad tim situacijama. Stres inače, ali posebno za vrijeme menopauze prouzrokuje hormonalne promjene koje će vam svakodnevni život učiniti nešto težim.

4. Regulirajte količinu kofeina koju unosite u organizam

Da biste bile sretne i zdrave za vrijeme menopauze bilo bi mudro izbjegavati kofein. On prouzrokuje kemijsku neuravnoteženost koja utječe na raspoloženje. Uz to, unošenje previše kofeina u organizam povećava šanse za stresom i napetošću.

Umjesto ispijanja kave potražite neke zdravije opcije kao što su prirodni sokovi ili čajevi. S vremenom ćete se naviknuti na njihove okuse i bit ćete zadivljene njihovim pozitivnim stranama.

5. Redovito pročišćavajte tijelo

Visoke razine toksina u tijelu povećavaju šanse za hormonalne nepravilnosti za vrijeme menopauze. Zato, da biste bile sretne i zdrave za vrijeme menopauze, osigurajte čišćenje tijela od toksina.

Potrudite se uvesti u prehranu svježu i zdravu hranu, povećajte unos tekućine i uvedite namirnice bogate antioksidansima.

Uz malo truda, ulazak u menopauzu proći će znatno ugodnije. Hrabro!


Step to Health
Prevela: AMS
Foto: LinkedIn Sales Navigator Pexels

Print Friendly, PDF & Email
Žena Vrsna

Žena vrsna je dragocjena, ali jednostavna - baš kao biserje. Njen sjaj se povećava dok je milosrđe Božje oblikuje u sigurnoj školjci Njegova Presvetog srca. Nije savršena kao Otac, ali svakim danom tome teži. Žena vrsna si ti, ljubljena kćeri Božja, dok nastojiš biti i Marta i Marija u jednoj osobi. Da, čak i onda kada se osjećaš nesposobno, nevrijedno i slabo. Presveta Djevica, jedina vrsna, uvijek ima ispruženu ruku da te povede sa sobom. Hajdemo zajedno, s Marijom do Isusa!