Tjeskoba je jedan od najčešćih problema koji danas pogađa ljude. Mnogi muškarci i žene u nekom trenutku svog života pate od simptoma tjeskobe, koji uključuju osjećaj zabrinutosti, nervoze, uzbuđenosti, razdražljivosti i nesigurnosti. Kako poboljšati situaciju jednom kada prepoznamo da imamo napadaj tjeskobe i kako smanjiti razinu stresa?
Ne možemo uvijek izbjeći stres, ali možemo naučiti kako se s njime nositi.
Donosimo vam korisne savjete:
1. Prvi korak je pronaći korijen naše tjeskobe
Moramo istražiti što bi mogao biti uzrok koji stoji iza naše tjeskobe. Ponekad je taj uzrok jasan, kao ispit koji moramo položiti, razgovor za posao, ili čekanje rezultata medicinskih pretraga. Takve stvari mogu naše tijelo i dušu podvrgnuti nakupljenim tenzijama koje narušavaju našu ravnotežu.
Ali uzrok nije uvijek tako očit. Ponekad je uzrok naše tjeskobe sakriven i moramo se posvetiti dubljem i iskrenijem samoispitivanju kako bismo ga otkrili. Takva je situacija, na primjer, kod majki i očeva kod kojih se nakupio umor zbog previše obaveza. Neki će patiti u tišini dok u jednom trenutku ne puknu. Osjećaj umora i činjenica da ne vidimo mogućnost napretka stvara puno stresa. Ali naša želja da se prikažemo snažnima i odgovornima tjera nas da sakrijemo od samih sebe uzrok naše tjeskobe i ozbiljnost situacije. Mislimo da je naša obaveza stalno ići dalje, a to jednostavno vodi začaranom krugu umora i stresa sve dok ne puknemo.
Moramo biti iskreni sami sa sobom te prepoznati i imenovati što se s nama događa. To je neophodan korak za nadvladavanje situacije.
2. Podijelite svoj problem s nekim tko vam može pomoći
Kada vas napadne tjeskoba, moramo se pitati od koga možemo potražiti savjet. Ponekad će to biti naš supružnik, a ponekad brat ili sestra, blizak prijatelj, kolega ili, u ozbiljnijim situacijama, psiholog ili psihijatar.
To bi trebao biti netko tko može objektivno analizirati tvoj problem i netko tko tebi predstavlja moralni autoritet. Uz to da joj se možemo povjeriti, ta osoba bi trebala biti netko koga volimo. Znati da smo voljeni bez obzira na sve važan je korak u smanjivanju razine tjeskobe. Moramo znati da nismo sami.
Ako dođemo do točke da mislimo da našu tjeskobu ne mogu riješiti ni naša obitelj, prijatelji ni kolege, vrijeme je da se obratimo profesionalcu. Moramo otići doktoru i objasniti što se događa. On nas može savjetovati trebamo li otići specijalistu ili ne.
3. Odvojite vrijeme za odmor
Ako je problem povezan s prezaposlenošću, ali trenutno ne možemo smanjiti opterećenost na poslu ili broj svojih obiteljskih obaveza, moramo pronaći način kako smanjiti razinu tjeskobe kroz zdrav odmor.
Svoj dan možemo promatrati kao autocestu. Nakon pređenog određenog broja kilometara, trebala bi biti benzinska stanica gdje možemo kupiti užinu, istegnuti noge, napuniti spremnik gorivom i onda nastaviti voziti, osvježeni i ponovno puni energije.
U našim svakodnevnim životima, oblici odmora mogu biti jako različiti, ovisno o našim ukusima i interesima. Na primjer, ako moramo putovati na posao i natrag, možemo, prema našim potrebama, slušati glazbu za dobro raspoloženje ili smirenje, ili možda slušati audio knjigu koja će nam pomoći skrenuti misli s naših briga.
Još jedan koristan način smanjenja razine tjeskobe je i fizičko vježbanje ili otkrivanje hobija, kao što je fotografija, pomoću koje možemo doći u kontakt s prirodom.
Ponekad trebamo više vremena za odmor i opuštanje, a to može varirati od jednodnevnog izleta do pravog višednevnog odmora.
4. Nemojte dopustiti da vas nadvlada strah od budućnosti
Naša će tjeskoba često biti uzrokovana nečime što se još nije dogodilo. Može nas biti strah gubitka posla, da nećemo ispuniti očekivanja svog supružnika, ili da će naša djeca imati tešku budućnost. Ako se ne nosimo dobro s tim brigama, one nas mogu kočiti i spriječiti nas da napredujemo, umjesto da nas učine opreznima i ohrabre nas da se proaktivno i hrabro suočimo s budućnošću.
Moramo naučiti kontrolirati svoj strah kako on ne bi radio protiv nas. Zato se moramo koncentrirati na stvaran život, na informacije koje posjedujemo i ne dopustiti svojoj mašti da postane opsjednuta nečime što se još nije dogodilo i što se možda nikada ni neće dogoditi. Moramo poduzeti i neke mjere opreza kako bismo se pripremili za budućnost.
Još jedna stvar koja nam može pomoći jest da zapišemo na papir sve što nas muči. Jednom kada smo napisali sve svoje brige, možemo ih ponovo pročitati i prekrižiti one koje nemaju temelje u realnosti.
5. Postavite pozitivne ciljeve
Nema boljeg načina za borbu protiv briga i tjeskobe od pozitivnih ciljeva punih nade koji će nas motivirati da poduzmemo nešto.
To će nam posebno pomoći ako možemo raditi na nečemu što ima pozitivan utjecaj na nešto što nas brine. Na primjer, ako smo zabrinuti razmišljajući o mogućnosti gubitka posla, možemo napraviti nešto što će poboljšati naše profesionalne mogućnosti, kao što je pohađanje tečaja stranog jezika, otvaranje profila na stranici LinkedIn ili potraga za ljudima koji nam mogu dati profesionalni savjet. Poduzimanje nekih konkretnih koraka za “osiguranje” budućnosti nam može pomoći smanjiti tjeskobu.
Kada se radi o obiteljskom životu, stres možemo pobijediti postavljanjem malih, dostižnih ciljeva. Na primjer, možemo naučiti djecu da nam pomognu s kućanskim poslovima, što će biti edukativno za njih, a nama će smanjiti naš teret.
Ovih 5 koraka nam može pomoći, ali moramo zapamtiti da nam jedino Bog može dati mir koji „je iznad svakog razuma“ (Fil 4,7) kada mu se obratimo u molitvi, tražeći ono što trebamo i zahvaljujući Mu za Njegove brojne blagoslove. Bog nije kao dobra vila koja će zamahom čarobnog štapića maknuti sve naše brige. On djeluje na čudne načine, često dopuštajući situacije koje nam se ne sviđaju ili koje ne razumijemo. No, mi još uvijek znamo da On čuje naše molitve, da pazi na nas te da Svojom Milošću može dotaknuti naša srca dajući nam mir čak i u teškim situacijama.
Dolors Massot – Aleteia
Prevela: Martina Jelinčić
Foto: Tirachard Kumtanom –Pexels