
Pogledajmo neke praktične savjete sažete u 10 koraka koji nam mogu biti ohrabrenje da započnemo snažan duhovni život. Ovo nije iscrpan popis, već više polazna točka. Kao što sv. Filip Neri kaže: „Nemoj težiti postati svetac u četiri dana, već korak po korak.“
Nudimo vam primjer 10 koraka, navika koje su imali sveci
I zapamti ovo, pokaži mi sobu sa sedam različitih kršćana koji su posvećeni svakodnevnom snažnom duhovnom životu, a ja ću ti pokazati sedam različitih načina molitve i drugih pobožnosti. Jednostavno, svi smo različiti. Sv. Franjo Saleški govori da naš duhovni život treba „biti prilagođen snazi, zanimanju i dužnostima svakog posebno.“ Usprkos tome, postoje neki koraci koje bi, s vremenom, svatko trebao usvojiti i vježbati.
1. Mjesečna ispovijed
Bit će dovoljno reći kako je ovaj sakrament nezamjenjiva fontana iscjeljujuće milosti za naše duše za prekrasni Sud milosrđa. I nemojmo se bojati zazvati našu Gospu, Majku milosrđa, da nam pomogne priznati naše grijehe.
2. Euharistija jednom tjedno
Ovo, naravno, uključuje obvezu nedjeljne mise – koja je obavezna ne zato jer se bojimo Boga, već upravo zato jer ga volimo. Ali pokušaj, ako ti raspored to dopušta, sudjelovati na jednoj ili dvije mise tijekom tjedna. Na kraju krajeva, euharistija je „izvor i vrhunac kršćanskog života“. Također bi trebao posjetiti Presveti Oltarski Sakrament barem jednom tjedno. Bio to petnaestominutni posjet ili Sveta ura, vrijeme provedeno pred euharistijskom prisutnosti našega Gospodina neprocjenjivo je.
3. Jutarnja posveta
Ovo je jednostavna praksa koju svaki kršćanin može uklopiti u svoj dnevni život. Na kraju krajeva, kako možeš znati da danas nije dan kada ćeš umrijeti? Kako možeš znati da nećeš biti u iskušenju da počiniš smrtni grijeh? Kažu da je sv. Filip Neri ove riječi izgovarao svako jutro pri ustajanju: „Gospodine, budi uz svoga Filipa danas, jer ako ne budeš, tvoj Filip će te izdati prije nego dan završi.“
Možeš koristiti riječi sv. Filipa Nerija, napisati neke svoje ili upotrijebiti bilo koju jutarnju posvetu koju možeš pronaći u dobrim katoličkim molitvenicima. Jutarnju posvetu možeš pronaći i na Portalu. Jutarnja posveta može također biti dobar način za obnoviti posvetu Presvetom Srcu Isusovu i Bezgrešnom Srcu Marijinu.
4. Svakodnevna krunica
Pokušaj moliti samo pet desetica dnevno – petnaestominutna do dvadesetominutna vježba. Možeš krunicu uključiti u svoj svakodnevni put do posla ili dok hodaš – budi snalažljiv. U obiteljskom okruženju možeš moliti sa supružnikom i djecom. Možeš dati priliku za sudjelovanje svojoj djeci na način da se izmjenjuju u predmoljenju otajstva krunice te da vode deseticu.
5. Svakodnevna molitva Krunice Božjeg Milosrđa
Ova jednostavna devetnica podsjeća nas na našu grešnost, ali isto tako i na prekrasnu činjenicu da Bog uvijek čeka otvorenih ruku kako bi nas prigrlio – pod uvjetom da se iskreno kajemo. Ako nemaš vremena za cijelu krunicu, sjeti se jednostavne molitve koju nam je dala sv. Faustina, a koju možeš moliti tijekom dana: „Po Njegovoj pregorkoj muci, budi milosrdan nama i cijelome svijetu.“
6. Post
Prema nauku Crkve posti barem jednom tjedno, po mogućnosti petkom. Kada kažem „prema nauku Crkve“ mislim na jedan glavni obrok i dva manja obroka koja zajedno nisu jednaka onom glavnom obroku. To je zapravo vrlo jednostavno pravilo posta. Redoviti post može biti snažan alat za nadvladavanje uobičajenih grijeha. Kao što Gospodin kaže u evanđelju, neke demone se može izgnati samo „molitvom i postom“. (Mk 9,29)
7. Dnevno dva ispita savjesti
Preporučujem određeni ispit savjesti i opći ispit savjesti svaki dan. Svaki od njih će uzeti dvije do tri minute i treba ga završiti činom pokajanja (bilo određeni čin pokajanja iz molitvenika, bilo svojim riječima).
Određeni ispit savjesti treba učiniti oko podne i odnosi se na određenu vrlinu koju pokušavaš učiniti dijelom svoga života ili određenog poroka kojeg se želiš riješiti. To je kao da pitaš samoga sebe: „Kako mi ide do sada?“ Slično tome, na kraju dana, prije nego kreneš u krevet, napravi opći ispit savjesti cijeloga dana, tj. kako ti je u cijelosti išlo taj dan u slijeđenju Božje volje. Prepoznaj određeni primjer tijekom dana kada si se vježbao u toj vrlini i nemoj oklijevati prepoznati određeni primjer kada si sagriješio.
Ova dva svakodnevna ispita savjesti pomažu nam rasti u samospoznaji na način da prepoznamo i priznamo bilo koji grijeh koji smo možda taj dan učinili. Ako je to laki grijeh, tvoj gorljivi čin pokajanja obrisat će ga. Ako se radi o smrtnom grijehu, izmoli čin pokajanja i otiđi na sakrament ispovjedi čim prije.
8. Strelovite molitve
Ovo su jednostavne molitve od jedne ili dvije rečenice koje se mogu izreći u jednom dahu – otuda naziv „strelovite“. Dobro je imati naviku moliti ove molitve jer nam pomažu prepoznati Božju prisutnost tijekom dana. Ove kratke molitve mogu se temeljiti na Pismu ili nekim drugim pobožnostima. Na primjer:
„Ovo je dan što ga učini Gospodin: kličimo i radujmo se njemu!“ (Ps 118,24)
„Gospodin je Pastir moj, ni u čem ja ne oskudijevam.“ (Ps 23,1)
„Isuse, Marijo i Josipe – volim vas, spasite duše.“
„Anđele čuvaru moj, zaštiti me.“
„Marijo, bez grijeha začeta, moli za nas koji se tebi utječemo.“
„Presveti Sakramentu, Božanski Sakramentu svaka ti hvala i zahvala.“
Odaberi najdraži redak iz Pisma i učini ga strelovitom molitvom ili zazivaj najdražeg sveca tijekom dana.
9. Dnevna liturgijska čitanja
Imaj u planu pročitati misna čitanja toga dana, možda zajedno s kratkom meditacijom tako da, čak i ako ne odeš na misu, svejedno čitaš Pismo zajedno s Crkvom. Nova Eva aplikacija super je rješenje za jednostavan pristup dnevnim čitanjima.
10. Sakramentali
Sakramentali su „sveti znakovi, nalik sakramentima, kojima se označuju i molitvom crkve postižu nadasve duhovni učinci.“ (KKC, 1667) Oni mogu uključivati blagoslovljene objekte i mjesta kao što su sveta voda, svetišta i religiozne medaljice (npr., svetaca zaštitnika). Sakramentali također mogu uključivati blagoslov za ljude, obroke i objekte – npr. blagoslov majke prije poroda, blagoslov prije i nakon jela te blagoslov krunice. Te prakse proizlaze iz krsnog svećenstva u kojem svi kršteni sudjeluju jer je „svaki krštenik pozvan da bude blagoslov i da blagoslivlja.“ (KKC, 1669)
Ovih 10 koraka nisu recept, ali su dobar početak
Nadam se da će vam ovih 10 koraka poslužiti kao dobar temelj za započinjanje vjernog molitvenog život u duhovnom životu. Ponavljam, ovaj popis nikako nije iscrpan niti morate uključiti baš svaki prijedlog odmah; to je jednostavno prijedlog plana djelovanja čija je svrha potaknuti vas na svakodnevni molitveni život. Snažan molitveni život svima nam pomaže ostati u stanju posvećujuće milosti, što uvijek treba biti naš prvi cilj.
Naš Gospodin jednom je rekao sv. Faustini: „Moje Kraljevstvo na zemlji je moj život u ljudskoj duši.“ Koja prekrasna istina! Duša u stanju milosti je Kristovo Kraljevstvo, omogućuje nam sudjelovati u Božjem osobnom božanskom životu.
Wade L. J. Menezes, CPM – Catholic Exchange
Prevela: Katarina Zarinkijević
Foto: Alev Takil – Unsplash
Pročitajte i članak Sedam svakodnevnih navika na putu svetosti.